خرید قالب این سایت

تفاوت ریدایرکت Canonical و 301 از نظر سئو
در این نوشتار قصد داریم دو متد تغییر مسیر وبسایت به آدرس جدید را بررسی کنیم که توسط آن میتوانید وبسایت را به آدرس جدید منتقل کنید ، متد 301 redirection و متد کد rel=”canonical” .


ریدایرکت 301 و 302 چیست ؟

زمانی که شما از متد 301 redirect در فایل htaccess برای تغییر مسیر وبسایتتان به آدرس جدید استفاده میکنید در واقع به موتورهای جستجو میگویید که وبسایت من به کلی از آدرس قبلی به این آدرس منتقل شده و این به این معنی خواهد بود که موتور جستجو تمامی آدرسهای ایندکس شده در مسیر قدیمی را از لیست ایندکس خود حذف خواهد کرد و تصمیم به ایندکس کردن آدرس معرفی شده جدید شما را خواهد گرفت که البته این کمی زمان بر خواهد بود.
زمانی هم که بصورت موقت بخواهید تغییر مسیر انجام دهید میبایست از متد تغییر مسیر 302 استفاده کنید ; کد زیر را در فایل .htaccess در ریشه سایت قرار دهید. (آدرس سایت خود را جایگذاری کنید)

# Permanent URL redirect
Redirect 301 / https://yawar.ir

تگ تغییر مسیر canonical چیست؟

یک خط کد ساده که میبایست در فایل header.php قالب شما و بین دو تگ <head> … </head> قرار بگیرد .

<link rel="canonical" href="https://yawar.ir/" />

پیشنهاد: توسط این جنراتور میتوانید کدهای تغییر مسیر دلخواه خود را بسازید .


تفاوت ریدایرکت Canonical و 301 از نظر سئو : چه زمانی و از کدام یک استفاده کنیم؟

همانطور که توضیح داده شد 301 Redirection یک تغییر مسیر قهری محسوب میشود که تأثیر منفی روی مطالب ایندکس شده بر روی آدرس قدیمی شما در موتورهای جستجو دارد ولی تگ canonical یک تغییر مسیر نرم هست که به موتورهای جستجو پیشنهاد میکند ازین پس آدرس جدید را ایندکس کنند.


تصمیم گیری :

. اگر وبسایت قدیمی و فعالی دارید و میخواهید مطالب ایندکس شده قبلی شما در گوگل از دست نروند و همچنان در صدر گوگل باقی بمانید هرگز پیشنهاد نمیشود از تغییر مسیر قهری 301 استفاده کنید تا مطالب ایندکس شده شما در گوگل به دست خودتان Deindex نشوند ; فقط اگر هم وبسایت نوپا و جدیدی دارید و مطالب شما هنوز در صفحه اول گوگل قرار ندارند خوب است از تغییر مسیر 301 استفاده کنید.

. اگر هم بصورت موقت قصد تغییر مسیر به آدرس خاصی را دارید میبایست از متد 302 استفاده کنید و این به موتورهای جستجو میفهماند که این احتمالا یک تغییر مسیر تبلیغاتی است و شما بزودی بروی آدرس قبلی بازخواهید گشت .

. اگر به تازگی وبسایت خود را به پروتکل HTTPS مجهز کرده اید به هر نحو شما باید تغییر مسیر به آدرس https وبسایتتان را انجام دهید ، ولی برای اینکار از دو نکته فوق غافل نشوید.

بصورت خلاصه ما زمانی از تغییر مسیر یا ریدایرکت 301 استفاده میکنیم که از آدرس قبلی بصورت دائم مهاجرت کرده ایم و بخواهیم ارور 404ی در کار نباشد . و مثلا زمانی که فقط پروتکل سایت ما از http به https تغییر یافته بهتر است از تغییر مسیر نرم بخصوص برای وبسایتهای بزرگ و فعال خود استفاده کنیم.


بخشی از توضیح رفرنس انگلیسی برای این موضوع :

301 – Hey, Search Engines: My page is no longer here, and has permanently moved to a new page. Please remove it from your index and pass credit to the new page.

Canonical – Hey, (most) Search Engines: I have multiple versions of this page (or content), please only index this version. I’ll keep the others available for people to see, but don’t include them in your index and please pass credit to my preferred page.

—–

منبع 1 : https://searchenginewatch.com/sew/how-to/2288690/how-and-when-to-use-301-redirects-vs-canonical
منبع 2 : https://www.searchenginejournal.com/choose-canonical-vs-301-redirect/174904/

[ yawar ]

یاور نام مستعار یک برنامه نویس و فارغ التحصیل مهندسی نرم افزار است که از سال 1391 در زمینه طراحی انواع وبسایت و سامانه های تحت وب فعالیت دارد.
یاور در طی حدود ده سال فعالیتش اکنون ، موسس گروه آرپاتک و علاوه بر فعالیت تجاری در زمینه طراحی وب، یک تکنسین سخت افزار ، یک طراح رابط کاربری و یک کارشناس تولید محتواست.

مطالب مرتبط

ارسال نظر

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *